IFS Food

Dobrowolna z punktu widzenia prawa certyfikacja według różnych standardów bywa konieczna, jeśli chce się współpracować z sieciami handlowymi. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że standardów jest kilka, a sieci przeważnie uznają tylko jeden i to inny, niż konkurencja.

Część sieci handlowych zrzeszonych w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) wydała deklarację wzajemnej uznawalności dwóch największych systemów audytowo-certyfikujących: International Food Standard (IFS) i British Retail Consortium (BRC). Pod deklaracją podpisały się: Ahold Polska, Auchan Polska, Carrefour Polska, Geant Polska, Jeronimo Martins Dystrybucja, Metro Group, Nomi, OBI Centrala Systemowa, Selgros Polska, Schiever Polska oraz Tesco Polska. Z pozostałymi sieciami będącymi członkami POHiD trwają negocjacje.

Wśród licznych systemów auditowo-certyfikujących istnieją dwa, które można określić powszechnymi – są to International Food Standard (IFS) i British Retail Consortium (BRC). Odbiorcy uznający BRC najczęściej uznają też IFS i odwrotnie.

Międzynarodowy Komitet Techniczny IFS opublikował zmodyfikowaną wersję standardu IFS Food v 6 w postaci IFS v 6.1.
Audity na zgodność z IFS Food wersja 6.1 odbywają się od 1 lipca 2018 roku.
Wersja 6.1. obejmuje wersję 6 standardu IFS Food z kwietnia 2014 roku, do której dodano nowy rozdziału 4.21 „Zafałszowania żywności”.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W IFS v 6.1
1. dodano rozdział dotyczący zafałszowania żywności, mający na celu zapobieganiu oszustwom w branży spożywczej, który obejmuje trzy główne wymagania w zakresie:
– oceny podatności na zafałszowania wszystkich surowców, dodatków oraz opakowań i procesów zewnętrznych, w celu określenia ryzyka nieuczciwej działalności związanej z zastąpieniem, nieprawidłowym oznakowaniem, zafałszowaniem lub podrabianiem.
– opracowania udokumentowanego planu ograniczania oszustw w branży spożywczej, w odniesieniu do oceny podatności na zagrożenia, a także wdrożyć go, tak aby była możliwość kontroli wszelkiego zidentyfikowane ryzyka.
– oceny podatności podlegają przeglądowi co najmniej raz w roku.
2. Zweryfikowano wymagania dotyczące zarządzania alergenami.
3. Zaktualizowano bazę internetowej IFS zarówno w dostępach dla jednostek certyfikujących, jak i dla certyfikowanych firm.

Nowa wersja standardu IFS Food v 6.1 jest obecnie dostępna w języku polskim na stronie:
https://www.ifs-certification.com/index.php/en/standards/251-ifs-food-pl